KOVOZOO Staré Město je jedinečná kovová zoo, která vznikla 21.4.2012 a nachází se v zajímavém a netradičním prostředí zrekonstruovaného areálu bývalého cukrovaru ve Starém Městě u Uherského Hradiště.

Cílem KOVOZOO je ukázat malým i velkým návštěvníkům, že i ze zdánlivě nepotřebného odpadu mohou vznikat věci, které jsou nejen krásné a zajímavé, ale i nadále užitečné. Snažíme se, aby jsme spojili ponaučení se zábavou a zážitky malých i velkých. Založení KOVOZOO je v souladu s dlouhodobou vizí společností KOVOSTEELREC Group„Být majákem ve světě recyklace a ekologické osvěty.“ Kromě kovových zvířat můžete v KOVOZOO obdivovat také nepřeberné množství exponátů průmyslové a hasičské techniky, secí a žací stroje, mlátičky obilí, fukary a jiné zemědělské stroje z dob našich prarodičů. Zkrátka věci, které z našeho života již vymizely, skončily by zřejmě na smetišti, ale místo toho jejich příběh pokračuje v KOVOZOO.

 

JAK TO VŠECHNO ZAČALO

Areál, ve kterém se dnes KOVOZOO nachází, původně sloužil ke zcela jinému účelu. V roce 1867 zde bratři Abraham a Heřman Mayovi založili cukrovar, který fungoval celých 130 let. V roce 1998 se začala psát nová éra areálu, neboť zde vznikl první provoz společnosti KOVOSTEEL Recycling, s.r.o. která se tehdy zabývala sběrem, výkupem a zpracováním železného šrotu. S rozvojem firmy přibývalo zaměstnanců i služeb, které společnost KOVOSTEEL poskytovala. A areál, který byl původně v havarijním stavu, se dočkal obnovy, rozkvětu a zcela jiného účelu využití. Vzniklo Recyklační Ekologické Centrum (odtud REC Group) – místo, kde můžou lidé odevzdat veškerý nepotřebný odpad a zároveň, kde se můžou zastavit, zamyslet se a nasát atmosféru z tak trochu „jiné“ firmy. 

REC Group je holding tvořený společnostmi, které se zabývají zpracováním různých druhů odpadů (kovový a nebezpečný odpad, pneumatiky, plasty, dřevo, papír, sklo, elektrospotřebiče, atd.) a současně také netradiční místo, nabízející zábavu, inspiraci a vzdělávání – KOVOZOO.

JAK ZVÍŘATA VZNIKAJÍ

Zvířecí exponáty vytváří domácí kutilové, umělečtí kováři, zaměstnanci a ředitelé jednotlivých firem holdingu REC Group. Speciální místo, kde dochází k “rození”, léčení a regeneraci kovových zvířat, je porodnice KOVOZOO. Zde se setkávají tvůrci kovových zvířat (porodní asistenti) a společně se oddávají kreativnímu tvoření a vaření (svařování :-)), kdy výsledkem je vždy něco výjimečného…ať už nový přírůstek do KOVOZOO, tak okamžiky strávené společně s prima lidmi, jejichž srdce hoří pro stejnou věc a ruce se nebojí chopit se práce, ať už je to ředitel nebo dělník.