Areál bývalého staroměstského cukrovaru už potřetí zaplnila veteránská vozidla všeho druhu. Počasí bylo báječné, jako na objednávku, a i díky tomu si setkání v originálním prostředí kovošrotu a kovové zoo nenechalo ujít na 500 historických vozidel a 9.200 návštěvníků. V neděli 5. června se totiž v KOVOZOO konal v pořadí již 3. ročník SRAZU VETERÁNŮ.

Co mohli návštěvníci akce vidět a zažít?

K vidění byl velký rozptyl aut od těch předválečných až po vozidla socialistické éry. Všechna vozidla musela splňovat základní veteránskou podmínku – stáří min. 30 let, dále pak musela být v dobrém technickém a vizuálním stavu. Letos jsme rozšířili kategorie veteránů i o zemědělskou, dopravní a vojenskou techniku. Akce se zúčastnil také velká vozidla jako historické autobusy Škoda 706 RTO, Praga RND, Karosa ŠM11 nebo třeba 3 vozidla Tatra Dakar.

Návštěvníci mohli i na tomto 3. srazu v KOVOZOO obdivovat repliky parního motocyklu Ropel, monokola či elektrokočáru Dora, které sestrojil pan Ing. Antonín Pavelka, legenda českého veteránismu.

„Největším tahákem akce byla dle očekávání historická parní lokomotiva BS 200 z roku 1954, která po celý den jezdila v areálu a vozila návštěvníky. Velký zájem samozřejmě vyvolala také šlapací drezína, kterou jsme měli zapůjčenou z muzea v Ratíškovicích“ informuje o akci Martina Juřenová z týmu KOVOZOO.

Závodní speciály, retrokočárky

Pro milovníky závodních formulí byly vystaveny dva vrchařské speciály: ŠKODA SPIDER 2000 B5 a LIGIER JS49 Honda. SPIDER byl vyrobený pouze 1 kus pod záštitou Liaz Jablonec. Tento vůz s netradiční závodní historií pohání motor škoda

 2000 RS. Pro porovnání byl k vidění také tovární vrchařským francouzský speciál LIGIER JS49 Honda, který byl kompletně vyvinutý ve virtuálním aerodynamickém tunelu.

Vystaveny byly také všechny 3 prototypy supersportovního speciálu R200 z dílny Hoffmann&Novague . Tento projekt je v podstatě poklonou vozu Škoda 200 RS. Vůz má prostorový rám, nápravy a pohonnou jednotku ze sportovního vozu Audi R8 první generace. Motor má atmosférický osmiválec o objemu 4.2 l a výkonu 309 kW, umístěný před zadní nápravou. Výkon je přenášen na všechna kola přes manuálně řazenou šestistupňovou převodovku. Vůz R200 dosahuje maximální rychlosti jízdy 300km/h, zrychlení 0-100km/h za 4,6 sec.

Novinkou na letošním srazu veteránů byl sraz retro-kočárků. Do KOVOZOO se jich sjelo 6 desítek a předvedli parádní spanilou jízdu, která v našem regionu ještě nebyla.

Originální zábava pro všechny

Pro děti byly připraveny oblíbené atrakce, bez kterých se žádná akce v KOVOZOO prostě neobejde: skákací hrady, malování na obličej a jízdy silničním vláčkem STEELINKA. Portrétní karikatury zájemců kreslil známý kreslíř Ivan Křemeček. V kovárně KOVOZOO se po celý den ozývalo cinkání kladiv do kovadliny. Návštěvníci si mohli vyzkoušet kovářské řemeslo – ukovat hřebík nebo vyrazit pamětní medailičku.

V Porodnici KOVOZOO se rodilo jako na běžím pásu – vyráběly se miniatury autíček ze železného šrotu a návštěvníci si je mohli sami vyleštit na leštičce kovu vyrobené ze starého bicyklu. V zrekonstruovaném vagonu „dobytčáku“ byl připraven retro-fotokoutek.

Retroatmosféru dne krásně doplnila odpolední vystoupení revivalových kapel ABBA Rock Show a TABÁK-Kabát Revival.

Akce se vydařila na výbornou. Veteránská tématika je nesmírně populární a ke KOVOZOO se prostě skvěle hodí. My milujeme všechny staré věci a dáváme jim u nás druhou šanci…určitě právě proto se veteránům u nás tak líbí, směje se zakladatel KOVOZOO a primář porodnice Bronislav Janeček.

Akci SRAZ VETERÁNŮ v KOVOZOO pořádá REC Group s.r.o. ve spolupráci se Slováckým Veteran Car Clubem Uherské Hradiště. Je to v pořadí již třetí veteránský sraz. Veteránské akce se zde začaly pořádat v roce 2019 v návaznosti na otevření Muzea veteránů v KOVOZOO. REC Group je skupina moderních společností specializujících se na recyklaci široké škály odpadů: KOVOSTEEL Recycling, s.r.o.STEELMET, s.r.o.RPG Recycling s.r.o.GELPO s.r.o.ASSCO, s.r.o.A-ORTO s.r.o.DZO s.r.o.  a KOVOZOO Staré Město. Více informací najdete na www.recgroup.cz.

Partnery akce SRAZ VETERÁNŮ v KOVOZOO jsou společnosti Ascendum Stavební stroje Czech s.r.o.B&B commercial activity s.r.o.STEELMART s.r.o.,  Vinařství Rochůz s.r.o.TOP CENTRUM car s.r.o.VYMYSLICKÝ – VÝTAHY spol. s r.o., ČSAD Kyjov Bus a.s.Dopravní společnost Zlín-Otrokovice s.r.o. NOVITECH Motorsport, z.s.

Hlavním mediálním partnerem akce je televize TVS. Partnery komunikace jsou Golden Apple CinemaDobrý den s kurýrem a ČSAD Uherské Hradiště.

 

Kontakt na PR:
Ing. Martina Juřenová
REC Group s.r.o.
Tel. 730 588 604
jurenova@recgroup.cz

Foto: archiv KOVOZOO