ZAJÍMAVOSTI

KOVOZOO je místo, kde najdete nejen zvířata, vyrobená z kovu a jiných surovin, ale také spoustu dalších zajímavostí, které potěší nejednoho návštěvníka! A jelikož Vám chceme být co nejblíže, snažíme se s Vámi podělit o tyto zajímavosti i za hranicemi samotného areálu…
 
 

SELSKÝ DVŮR

Kopeček a jeho okolí, které najdete v blízkosti porodnice, se přeměnilo v selský dvůr. Selský dvůr obývají kovová zvířátka, která v běžném životě najdete kdekoliv na farmě a je celý vyladěn do farmářské tematiky. Postupně budou v selském dvoře přibývat různé dekorace v podobě dřevěných kádí, srpů, cepů, balíků slámy a další selské dekorace. Na úplném vrcholku kopečku se nachází romantické posezení s výhledem na KOVOZOO.

Pokud se mezi Vámi návštěvníky najde někdo, kdo by nám chtěl věnovat jakoukoliv dekoraci, která by se krásně vyjímala v tomto selském dvoře, kontaktujte nás, prosím, na tel. 724 418 510.

 
 

STALINEC T-100 M3

Sběratelská vášeň se u nás zkrátka nezapře. Jedním z historických artefaktů v KOVOZOO je pásový traktor Stalinec T-100 M3, s výrobním číslem 124678 a váhou 14 260 kg. Tento sběratelský kousek byl vyroben v roce 1981, je osazen čtyřválcovým, vodou chlazeným, dieselovým motorem, s rozvodem OHV a má pomocný dvouválcový benzinový mo-tor určený ke startování hlavního motoru. „Stalinec byl sovětský pásový traktor, který v obměnách sloužil jako buldozer, nosič zařízení nebo jako pásový tahač kanónů. Vyráběl se v Čeljabinském traktoro-vém závodě od roku 1933 a vznikl na podkladě americké licence společnos-ti Caterpillar. První z řady Stalinců podle amerického originálu se nazýval S-60. Měl benzínový motor o výkonu 60 hp. V letech 1933–1937 bylo vyrobeno 6460 kusů. Od roku 1937 byl produkován nový typ S-65 s dieselovým motorem o výkonu 75 hp. Od roku 1939 se vyráběl dělostřelec-ký tahač Stalinec S-2, který mohl kromě dvou členů osádky vézt na korbě 8 mužů obsluhy děla a náklad střeliva o hmotnosti 1,5 tuny, tahal kanóny do hmotnosti 12 tun. V roce 1946 se začal vyrábět pásový trak-tor S-80 s motorem o výkonu 80 hp. Tyto stroje, které sloužily i jako buldozery či nosiče zařízení (např. vrtné soupravy), se dovážely od konce 40. let i do Českoslo-venska. Od roku 1958 byl produkován traktor S-100 s motorem o výkonu 105 hp.

 
 

ZVONICE

Nepřeslechnutelná a nepřehlédnutelná! Taková je zvonice, která počátkem roku 2017 vyrostla hned vedle letadla. Jedna část zvonice je tvořena třemi litinovými zvony z kostela Svaté Kateřiny z Lidečka u Vsetína, které byly do kostela pořízeny v roce 1949. Tyto zvony byly pojmenovány podle svých patronů – blah. Anežka, svatý Antonín a patron třetího zvonu není znám. O tom, že se rozhodně nejedná o žádné drobečky, svědčí i jejich úctyhodné rozměry. První zvon o Ø 78 cm váží 260 kg, druhý o Ø 98 cm váží 500 kg a třetí má Ø 116 cm a váhu 800 kg. Měli bychom vzpomenout našich předků a podě-kovat jim, že i z toho mála, co v době po válce měli, pořídili tyto tři zvony. V roce 2006 pak byly litinové zvony vyměněny za zvony z pravé zvonoviny. Tato kulturní památka nakonec zakotvila v areálu naší společnosti, aby neupadla v zapomnění. S každým zazvoněním si tak můžeme připo-menout kus historie. Druhá část zvonice je tvořená zvonkohrou, která je osazena souborem třinácti zvonů trubicového tvaru a naladíte na ní tóny: G, Gis, A, Ais, H, C, Cis, D, Dis, E, F, Fis, G.

 
 

HOLUBNÍKY

12 unikátních ručně vyráběných holubníků, z nichž každý bude představovat jeden měsíc v roce. Takový je náš plán. Nyní můžete v KOVOZOO spatřit hlavní holubník, který bude v budoucnu jako jediný obydlený a jeden menší holubník, který společně s ostatními zbylými holubníky bude vyzdoben ptáky vyrobenými z různých druhů materiálů. Ti budou navozovat pocit obydlenosti holubníků. Chovné holuby nám dodal pan Ladislav Botek – ředitel Plavecké školy v Uherském Hradišti.

DSC_9601 DSC_9659 DSC_9668
 
 

MAJÁKY

Maják je jeden z hlavních symbolů společnosti REC Group, jejíž vizí je být majákem ve světě recyklace a ekologické osvěty. Společnost REC Group má své majáky rozmístěny na různých místech Moravy (na fotografiích zleva – Staré Město, Uherský Ostroh, Hodonín, Pánov, Strážnice). Hlavním majákem je maják Šrotík ve Starém Městě. Jedná se o unikátní objekt, který má své opodstatnění, přestože zde není žádné moře.  Je vidět ze širokého a dalekého okolí a naviguje návštěvníky do areálu společnosti REC Group. Zároveň slouží jako rozhledna.

Majak SM Majak Uhersky Ostroh Majak Hodonin Majak Panov Majak straznice
 
 

KOŠE – MAJÁKY

Společnosti skupiny REC Group se zabývají zpracováním široké škály odpadů a k odpadům neodmyslitelně patří i odpadkové koše. Právě zde vznikla myšlenka vyrobit koše v podobě majáku – hlavního symbolu společnosti. S majákovými koši se můžete setkat nejen v areálu KOVOZOO či ve společnostech skupiny REC Group, ale také na různých turistických místech – např. na Golfovém hřišti v Ostrožské Nové Vsi, v Tenisovém klubu TC Staré Město, v Uherskohradišťské nemocnici, v Zašívárně U Osla, v přístavišti ve Spytihněvi, Starém Městě a Petrově, v Aquaparku Uherské Hradiště, v Leteckém muzeu Kunovice, u Rybičky v Babicích, na Ranči Rovná a dalších místech.

DSC_9746
 
 

ŽIVÁ ZVÍŘÁTKA ZE ZOO PARKU VYŠKOV V KOVOZOO

KOVOZOO se stala novým dočasným domovem pro zvířátka ze ZOO PARKU Vyškov. V areálu KOVOZOO jsme jim vybudovali originální výběh, vyrobený z dřevěných palet. Těšit se můžete na shetlandského ponyho nebo kašmírské kozy.

 DSC_9559 DSC_9566
 
 

ČERVENOBÍLÉ SYMBOLY LEMUJÍCÍ AREÁL

Maják Šrotík,  letadlo L-610, hasičský vůz a pražská tramvaj se staly červenobílými symboly společnosti REC Group . Tyto symboly lemují celý areál.

symbol 2 symbol 1 DSC_2060
 
 

NAŠE ZVÍŘÁTKA MIMO AREÁL KOVOZOO

Snažíme se Vám co nejvíce přiblížit a tak občas pošleme naše zvířátka do světa. Některá tam však zůstávají natrvalo.

  • Městské informační centrum Uherské Hradiště letos oslavilo své 15. narozeniny a KOVOZOO se rozhodla, že jim k této významné události věnuje jedno ze svých kovových zvířátek – papouška.  10. 10. 2015 při symbolickém uzavírání cyklostezek Uherskohradišťska byl papoušek slavnostně pokřtěn a pojmenován jménem KVIDO. Nyní ho najdete přímo v IC Uherské Hradiště.
  • Kůň Henry dělá radost návštěvníkům ZOO PARKU Vyškov. V rámci spolupráce najdete v KOVOZOO živá zvířátka ze ZOO PARKU Vyškov.
  • Medvěd Míša vítá návštěvníky Golfového resortu JEZERA.

kvido DSC_9738 DSC_9743
 
 

GUMOLAND

Ve skupině REC Group zpracováváme, recyklujeme, vyrábíme, prodáváme, pomáháme a BAVÍME. Pokud to je jen trošku možné, snažíme se tyto činnosti vzájemně propojovat a být co nejvíce soběstační. Proto se i v zábavní oblasti snažíme co nejvíce využívat vlastní materiály – tedy odpady. Právě takovým materiálem jsou třeba pneumatiky, ze kterého je vyroben „GUMOLAND“ – dětmi velmi vyhledávaná atrakce, na které si užijí spoustu zábavy. Pneumatiky různých vzorů a velikostí nám dodala společnost RPG Recycling, člen REC Group. Do budoucna se můžete těšit na rozšíření GUMOLANDU.


 
 

MAPA – ODKUD JSI?

Každý návštěvník KOVOZOO se s námi může podělit o to, odkud k nám zavítal… Stačí vyznačit samolepkou to správné místo na mapě. Tabule je umístěná vedle porodnice.

DSC_2061
 
 

DŘEVĚNÝ ZVONÍK

Tento ručně vyřezávaný dřevěný zvoník vznikl v roce 2015 na akci Děti a KOVOZOO pod rukama Patrika Winklera – obchodního zástupce ze společnosti KOVOSTEEL Recycling a Josefa Bučka, jehož tvorbu můžete potkat prakticky na všech místech areálu včetně Kongresového centra.

DSC_9472
 
 

DŘEVĚNÉ BEDNY S MOTIVEM KOVOZOO

Přestože by si někdo z Vás mohl myslet, že se jedná o „kadibudky“, podoba je opravdu čistě náhodná. Tyto dřevěné kolosy představují přepravní bedny a svými velikostmi odpovídají velikostem zvířet, která jsou na nich vyobrazena. S těmito bednami se můžete setkat buď přímo v areálu KOVOZOO, v Přístavu Staré Město, na Živé vodě Modrá nebo v Rožnovských pivních lázních.

DSC_9582
 
 

KAMION S MOTIVEM KOVOZOO

IMG_1067 IMG_1071