Nové zvony v KOVOZOO plní cestovatelská přání

V KOVOZOO  vyrostla ZVONICE SE ZVONKOHROU

V roce 2016 tomu bylo 10 let, co byly zvony vyřazeny z provozu. Společnost KOVOSTEEL Recycling je získala jako kovový odpad určený k přetavení v hutích. Jelikož nám bylo líto zvony zlikvidovat, rozhodli jsme se je umístit v areálu KOVOZOO jako trvalou připomínku krásné řemeslné práce. Stavba je konstrukčně řešena tak, aby unesla váhu zvonů a umožnila zachovat původní funkčnost (pohyblivost) malého zvonu. Dva větší zvony původně fungovaly stejně,
ale z hlediska bezpečnosti jsou nyní pověšeny napevno. Zvoní se rozkýváním srdce zvonu. Zvonice je doplněna o zvonkohru, která je tvořena z třinácti kovových trubek různé délky, průměru a síly stěny. Tato zvonkohra je naladěna na tóny H, Gis, Cis, Ais, H, C, Cis, D, Dis, E, F, Fis, G.

Zazvoňte si na zvon nebo zahrajte na zvonkohru. Kdo se do roka na tohle místo vrátí a zazvoní nebo zahraje úplně stejné tóny, tomu se splní jedno cestovatelské přání!

HISTORIE:
V roce 1949 byly do kostela Svaté Kateřiny v Lidečku u Vsetína pořízeny 3 nové litinové zvony. Tyto zvony byly pojmenovány podle svých patronů – blahoslavená Anežka, svatý Antonín a patron třetího zvonu bohužel není znám. Měli bychom vzpomenout našich předků a poděkovat jim, že i z toho mála, co v době po válce měli, pořídili tyto tři zvony. V roce 2006 pak byly litinové zvony vyměněny za zvony z pravé zvonoviny. Jsme rádi, že tato kulturní památka nakonec zakotvila v areálu naší společnosti a neupadnou v zapomnění. S každým zazvoněním si tak připomeneme kus historie.

TECHNICKÁ DATA:
Zvon malý: Ø 78 cm, 260 kg
Zvon střední: Ø 98 cm, 500 kg
Zvon velký: Ø 116 cm, 800 kg

Nejsou vloženy žádné komentáře, buďte první!

Napsat komentář