KOVOZOO Staré Město je jedinečná kovová zoo v Evropě, vznikla 21.4.2012 a nachází se v zajímavém a netradičním prostředí zrekonstruovaného areálu bývalého cukrovaru ve Starém Městě u Uherského Hradiště. Spatříte zde mnoho jedinečně propracovaných zvířat v životní velikosti vyrobených z kovového odpadu. Svojí propracovaností a dokonalostí překvapují mnoho našich návštěvníků. V současné době KOVOZOO obývá více než 250 zvířat a stále se rozrůstá.

 

JAK TO VŠECHNO ZAČALO

DSC_0366Areál, ve kterém se dnes KOVOZOO nachází, původně sloužil ke zcela jinému účelu. V roce 1867 zde bratři Abraham a Heřman Mayovi založili cukrovar, který fungoval celých 130 let. Současní majitelé, Bronislav Janeček a Radomír Bureš, odkoupili pozemky bývalého cukrovaru a navzdory havarijnímu stavu celého areálu se rozhodli pro jeho záchranu a citlivě zrekonstruovali staré zničené a zchátralé budovy. Díky tomuto zásahu zde dodnes můžeme vidět budovy s původními stavebními prvky. Ačkoliv se tedy noví majitelé nevydali na cestu cukrovarnictví, ale začali podnikat v oblasti kovošrotu, zcela odlišném odvětví, převzali pomyslnou štafetu a snaží se areál rozvíjet dál.

Jejich cílem bylo vybudovat Recyklační Ekologické Centrum (odtud REC Group) – místo, kde lidé budou moci odevzdat veškerý nepotřebný odpad a zároveň, kde se budou moci zastavit a nasát atmosféru z tak trochu „jiné“ firmy. To se jim nakonec podařilo. Vybudovali holding tvořený společnostmi, které se zabývají zpracováním různých druhů odpadů (kovový a nebezpečný odpad, pneumatiky, plasty, dřevo, papír, elektrospotřebiče, atd.) a současně založili netradiční centrum, nabízející zábavu a vzdělávání. A právě do této oblasti řadíme i KOVOZOO.

 

JAK VZNIKLA MYŠLENKA O ZALOŽENÍ KOVOZOO

Myšlenka se zrodila v hlavě otce KOVOZOO Bronislava Janečka při návštěvě Tunisu, kde viděl pár místních umělců zpracovávat různé druhy odpadu. Spojení tohoto zážitku s kovošrotem, který provozoval, měl jednoznačný cíl – vytvořit něco netradičního, ojedinělého – kovovou ZOO. Kde jinde v republice nebo dokonce v Evropě najdete kovovou ZOO? Nikde. Touto myšlenkou se také snaží ukázat, že kovový odpad nemusí vždy skončit jenom v hutích, ale může být využit i jinak a to zábavnou formou.

 

CO UVIDÍTE V KOVOZOO

Majak a lod2Při návštěvě KOVOZOO spatříte jedinečně propracovaná zvířata v životní velikosti vyrobená z kovového odpadu. Můžete pohlédnout do očí 2 tunovému nosorožci Norbertovi, vzhlédnout k 5-ti metrové žirafě Safiře a jejímu mláděti Melmenovi, nechybí ani lví výběh či stádo slonů. Zvířata svojí dokonalostí a propracovaností překvapí nejednoho návštěvníka.

V současnosti KOVOZOO obývá kolem 250 zvířat a další stále přibývají. Cílem je dosáhnout počtu 456 kusů, což je počet živých zvířat v nejmenší ZOO v ČR.

Zvířata však nejsou to jediné, co je v areálu k vidění. Můžete si například vyšlápnout na 27-mi metrový maják Šrotík, který po zdolání 96 schodů nabízí výhled do malebného okolí. Hned vedle této rozhledny si můžete zatočit kormidlem na pirátské lodi Naděje nebo přenocovat v kajutě kapitána Jacka. Lákají Vás letadla? Jedno se v areálu nachází. Jedná se o Letoun L-610, největší letadlo vyrobené v Československu. Čekalo jej sešrotování, ale protože se majitelé firmy snaží zachraňovat staré věci a vdechnout jim nový život, rozhodli se toto letadlo zachránit a vystavit jej v areálu jako součást průmyslové historie Slovácka.

 

JAK ZVÍŘATA VZNIKAJÍ

Zvířecí exponáty vytváří domácí kutilové, odborní kováři, zaměstnanci firmy či přímo samotní majitelé, kteří v rámci teambuildingu tráví příjemné chvíle se svými kolegy. I když jsou zvířata kovová, potřebují čas od času ošetřit. K tomu byla otevřena „porodnice“, kde se zvířata nejenom „léčí“, ale také „rodí“. Porodnice je k dispozici všem, kteří mají chuť tvořit a přispět tak svým výtvorem do expozice. K dispozici je vždy odborný dohled, který rád poradí a pomůže.

porodnice_tabule_03d

 

KOVOZOO MÁ SVŮJ CÍL

Cílem KOVOZOO je ukázat malým i velkým návštěvníkům, že i ze zdánlivě nepotřebného odpadu mohou vznikat věci, které jsou nejen krásné a zajímavé, ale i nadále užitečné. Snažíme se, aby jsme spojili ponaučení se zábavou a zážitky malých i velkých. Založení KOVOZOO je v souladu s dlouhodobou vizí společnosti REC Group: „Být majákem ve světě recyklace a ekologické osvěty.“

 

KOVOZOO si můžete prohlédnout sami nebo využít služeb průvodce. Komentovanou projížďku nabízí i silniční vláček STEELINKA, který Vás proveze nejen areálem KOVOZOO, ale i areálem ostatních společností skupiny, kde z bezpečné vzdálenosti shlédnete třídění odpadů.